Co to jest filtr ND zmienny – Fader?
Klasyczny filtr składa się z jednej płytki filtrującej pewną stałą cześć światłą. Przykładowo filtr o oznaczeniu ND2 zabiera nam połowę światła, czyli pozwala otworzyć przesłonę o jedną pełną działkę. Kolejne numery rosną wykładniczo i zabierają połowę światła poprzedniego czyli filtr ND4 przepuszcza już tylko 25% początkowego światła i pozwala otworzyć przesłonę o 2 działki.
jeśli chcemy pozostać przy konkretnej przesłonie, a zwiększyć czas ekspozycji to kolejne numery filtra pozwalają nam wydłużać czas naświetlania dwukrotnie. Czyli przy ND2 zamiast 1/250 będziemy mieli 1/125s i tak dalej.
Ale przecież nie wiemy nigdy do końca o ile przyjdzie nam wydłużyć czas czy otworzyć przesłonę. Wtedy z pomocą przychodzą filtry regulowane typu Fader. Zamiast kilku filtrów o różnych wartościach (ND2, ND4, ND8 itp) wystarczy jeden o szerszym zakresie.
Filtr typu fader to tak naprawdę dwa połączone ze sobą filtry polaryzacyjne. Efekt przyciemnienia uzyskujemy przekręcając jeden pierścień względem drugiego. Jest to niesamowicie wygodne rozwiązanie a w przypadku dobrych filtrów, takich jak ten od K&F Concept, nie wpływa negatywnie na kolorystykę zdjęcia, powstawanie refleksów, poświat i nie powoduje degradacji jakości zdjęcia.