ile kosztuje film slubny

Film ślubny

Często na spotkaniach, podczas podpisywania umowy, pytacie co myślimy o filmie ślubnym, czy warto zamówić taką usługę oraz czy w przypadku zdecydowania się również na nagranie video, my, fotografowie, nie będziemy mieli problemu z wykonaniem odpowiednich zdjęć?

Rozmawiamy wtedy z Wami uczciwie o plusach ale też minusach takiego rozwiązania. Finalnie jednak zawsze odpowiadamy, że chociaż sami wykonujemy zdjęcia to zdecydowanie polecamy również zamówienie usługi nagrania filmu z uroczystości. Film niesie ze sobą inną, dodatkową wartość. Ruch i dźwięk to kolejny wymiar, którego nie przekażemy na fotografiach. Oczywiście jesteśmy w stanie wykonać ruchome obrazki sklejając zdjęcia seryjne w pliku GIF

zobacz jak wyglądają takie GIFy wykonane na szkockim ślubie Ani i Nicola

Możemy podłożyć dźwięk i zaprezentować takie nagranie w formie fotokastu. Dla wielu z Was będzie to wystarczająca pamiątka. Jednak część osób preferuje pełny film. Dziś już w formie klipu, zestawu kilku teledysków. Dlatego w takim przypadku zawsze polecamy zamówienie również filmu ślubnego.

Jak układa się współpraca fotografa z operatorem kamery?

Nie ma jednej odpowiedzi. Czasem bardzo dobrze, czasem bardzo źle. Najczęściej jednak wystarczająco profesjonalnie, co pozwala nam na wykonanie reportażu na odpowiednio wysokim poziomie.

Najbardziej w wykonywaniu reportażu przeszkadzają ciągłe ustawiania pary młodej, reżyserowanie każdego momentu, nie pozostawianie chwili parze młodej na naturalne zachowanie, spontaniczne gesty. Kiedy operatorzy na siłę zagadują, próbują wprowadzić sztucznie zabawną atmosferę, nie jesteśmy w stanie wykonać prawdziwego reportażu, zbliżyć się do Was na tyle, żeby pokazać Wasze uczucia, podniecenie chwilą, momenty wzruszenia.

Bardzo utrudniają nam też pracę operatorzy kamer, którzy używają do nagrań wyłącznie szerokokątnych obiektywów, zawsze w połączeniu z rozmaitymi stabilizatorami. Takie ujęcia na pewno wyglądają efektownie, jednak “orbitujący” operator kamery pół metra od pary młodej, przez większość reportażu, całkowicie uniemożliwia nam wykonanie szerszych kadrów, praktycznie wykluczając reportażowy charakter zdjęć. W takim przypadku idealnie jest zarezerwować więcej czasu na przygotowania i podzielić go na nagranie video oraz fotografowanie.

Szerokie kadry pozwalają ukazać więcej planów i lepiej zobrazować miejsce, sytuacje

W kościele elementem psującym kadry jest zawsze porozrzucany sprzęt. Statywy, plecaki, mikrofony. Ostatnio bardzo rzadko udaje nam się wykonać szerszy kadr, pokazujący piękno kościoła.
Fotograf może podejść, zrobić zdjęcie i schować się w głębi kościoła. Film potrzebuje ciągłości ruchu, dlatego jeśli operatorzy będą znowu nagrywać film bardzo szerokimi kątami, co będzie ich zmuszać do przebywania 1m od pary młodej, nasza praca będzie utrudniona. Idealnym rozwiązaniem jest korzystanie przez filmowców z dłuższych ogniskowych. Najlepsze ekipy używają w kościele teleobiektywów. 2-3 kamery mogą w ten sposób zarejestrować całą przysięgę, wycinając momenty w których jeden z fotografów znalazł się w kadrze, pozostawiając tym samym czysty kadr dla nas, fotografów.

Ważnym momentem dla Was jest też wyjście z kościoła. Fotografując we dwoje staramy się zawsze wykonać kilka zdjęć z góry. Jeśli operator kamery po raz kolejny będzie szedł ze stabilizatorem 0,5-1m przed Wami, nie uzyskamy ładnego kadru.

Nagrywanie przy okazji sesji ślubnej

Jeśli operator kamery potrafi nagrać ujęcia trzymając się za naszymi plecami to czemu nie? Na zdjęciach plenerowych potrzebujemy kontaktu z Wami, potrzebujemy też chwilami Waszej intymności, czasem będziemy chcieli Was rozbawić a czasem wprowadzić w lekko melancholijny nastrój.
Dlatego obecność dodatkowej osoby, która będzie na siłę próbować przebić się ze swoimi pomysłami, przerywać zdjęcia, powtarzać pewne momenty czy znowu kręcić dookoła z bardzo szerokim kątem jest mocno przez nas niepożądana ;)
Ale nie mamy tajemnej techniki której boimy się pokazać innym. Dlatego jeśli osoba, która będzie nagrywać Twój film, jest wystarczająco kulturalna to dogadamy się nawet na sesji zdjęciowej :)

Pierwszy taniec

To w zasadzie ostatni moment, w którym fotografowie i operatorzy kamer, mogą sobie wzajemnie przeszkadzać. Jeśli Twój film będzie nagrywany z użyciem 2-3 kamer, do tego podczas pierwszego tańca jedna z kamer będzie na tzw. kranie (ramię kamerowe) to nasze możliwości na uzyskanie szerokich kadrów zostaną bardzo mocno ograniczone.
Jeśli jednak zatrudnisz profesjonalistów, to porozumiemy się przed wykonywaniem zdjęć co do momentów w których my będziemy mieli chwilę na wykonanie zdjęć i tych, gdzie zejdziemy na bok i szeroki plan będzie mogła nagrać kamera.

film ślubny
Pomimo 2 operatorów kamery, dzięki odpowiedniej współpracy możliwe było uzyskanie szerokiego kadru

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że celem zarówno naszej pracy, jak i filmowców, ma być jak najlepsza pamiątka dla Was. Jeśli takie samo założenie będzie przyświecać pracy operatorów kamer, to możecie być spokojni i nie zawracać sobie głowy współpracą na linii fotograf-operator kamery :)

Co jeśli jednak nie bardzo chcecie wydawać ~10 tys. na profesjonalną ekipę od filmów?

Czy film ślubny musi być drogi?

Prawdopodobnie tak. To w końcu co najmniej 2-3 osoby przy nagrywaniu, kolejna na montażu, udźwiękowienie, sprzęt, ciągły rozwój. Oczywiście możecie znaleźć tańsze oferty.
Zdarza nam się spotykać podczas fotografowania takich operatorów. Bez doświadczenia nie mają odpowiedniego wyobrażenia o wzajemnej współpracy. Rozrzucają sprzęt po całym kościele, nie odstępują Was na krok uniemożliwiając wykonanie zdjęć. Potrafią przepychać się podczas najważniejszych momentów, wprowadzać bardzo nerwową atmosferę czy nawet powodując konflikty. Cierpią na tym Wasze zdjęcia, ale też zamówiony u nich film. Dlatego proponujemy bardzo uważnie podejść do wyboru osoby której powierzycie nagranie filmu z Waszej uroczystości.

Czy więc jest alternatywa?

Wydaje nam się, że tak. Spotykając się z Wami, rozmawiając o tym problemie wielokrotnie byliśmy pytani czy nie znamy osób które moglibyśmy polecić do wykonania filmu. Osób które znamy osobiście, mieliśmy okazję razem pracować i które możemy zarekomendować. Najczęściej jednak przekazując kontakt okazywało się, że polecone osoby są już zajęte i problem wyboru firmy mającej wykonać film powracał.

Zostaliśmy wtedy kilkukrotnie zapytani, czy przy okazji wykonywania zdjęć nie możemy sami nagrać kilku klipów, które w połączeniu ze zdjęciami ukazałyby dzień ślubu z nieco szerszej perspektywy?

Podjęliśmy więc wyzwanie. Raz, drugi, i okazało się, że wykorzystując zapasowy sprzęt, statywy, drona, możemy wykonać klip, który dla niektórych z Was okazuje się wystarczającym materiałem filmowym.
Oczywiście nie będzie to pełny film. Przy jego rejestracji nie pracują dodatkowe osoby, nie używamy tyle sprzętu co filmowcy i nie jesteśmy w stanie nagrać każdej sytuacji gdyż wykonujemy wtedy zdjęcia.

Są jednak duże plusy takiego rozwiązania. Po pierwsze taki film ślubny kosztuje Was bardzo mało. Doliczamy tylko niewielką kwotę za montaż oraz kilka godzin pracy przy obsłudze materiału filmowego. Po drugie nie musimy iść na kompromisy z osobami nagrywającymi film co pozwala nam na wykonanie lepszego materiału fotograficznego.

Jeśli więc przede wszystkim zależy Ci na dobrych fotografiach, a klip filmowy ma być dodatkiem zachęcamy do rozważenia naszej propozycji.
Poniżej zamieszczamy 2 materiały wykonane w opisany sposób.
Prezentowane klipy są wyświetlane w ograniczonej rozdzielczości.
Jakość HD jest dostępna na naszym kanale YouTube po kliknięciu ustawień filmu i wybraniu jakości odtwarzania HD 1080p. Filmy możemy również przygotować w jakości 4k.

Gotowy klip z uroczystości Samantha & Gennaro

Gotowy klip z uroczystości Alicji i Arka

Jeśli chcesz żebyśmy wykonali film ślubny również u Ciebie daj nam znać!

Zainteresował Cię temat dotyczący filmów ślubnych? Zobacz też czy lepiej wykonać sesję ślubną w tym samym dniu, czy innym sesja ślubna w dniu ślubu czy innego dnia?

Z nami możesz zapoznać się na stronie o nas, natomiast jeśli ciekawi Cię nasze podejście przeczytaj o naszej filozofii wykonywania zdjęć ślubnych